Przejdź do treści

Kawa z Ameryki

W tym artykule skupimy się na kawach pochodzących z Ameryki Łacińskiej, czyli części Północnej, Środkowej i Południowej kontynentu. Jak smakują, gdzie rosną i co je wyróżnia? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu, więc zapraszamy!

Ameryka jest jednym z największych producentów kawy na świecie, sama Brazylia dostarcza około miliona ton ziaren w ciągu roku, a Kolumbia ponad 800 tysięcy ton! Robi wrażenie prawda? Choć produkcja tego cennego i uwielbianego surowca jest duża, to jakościowo nie plasuje się na szczytach kawowych rankingów.

Niemniej jednak kawa z Ameryki jest dobra, bo prawie całkowicie pozbawiona kwasowości, a w smaku dominują czekoladowo-orzechowe nuty. Ziarna z tych regionów, dzięki swojej zbalansowanej słodyczy, najczęściej wykorzystywane są pod espresso – zarówno w wersjach single origin, jak i specjalnie skomponowanych blendach.

Kawa z Ameryki Północnej

W północnej części Ameryki regiony uprawne znajdują się głównie na obszarze Hawajów. Bogata, żyzna gleba i hawajski klimat sprzyjają produkcji wysokiej jakości ziaren, które cechują się wysokimi doznaniami sensorycznymi. Czekoladowe i orzechowe nuty przebijane są owocową wyrazistością, co z pewnością dostarczy przyjemnych wrażeń podczas picia kawy. Warto wspomnieć o plantacjach takich jak Big Island, czy Molokai Coffee Farms, które ciagną się wzdłuż pasa uprawnego kawy Kona.

Ciekawostka: Jeżeli blend kawy z tego regionu nie zawiera choć 10% certyfikowanych ziaren Kona, to hawajskie prawo zabrania nazywania go “Kona blend”. To tak trochę jak Jamaica Blue Mountain…

Również w tym obszarze, a konkretniej na Jamajce, uprawiana jest jedna z najdroższych kaw świata. To właśnie Jamaica Blue Mountain, która rośnie na ściśle określonym terenie, pod ściśle określonym nadzorem. To kawa, która pachnie i smakuje intensywnie, jest kwaskowata z wyraźnymi nutami owocowymi, a całość ma znikomą goryczkę. Pisaliśmy o niej również w zestawieniu 5 najdroższych kaw świata.


Kawa z Ameryki Środkowej

Po środku naszego regionu kaw amerykańskich znajduje się kilka pozycji, które często goszczą na półkach kawowych smakoszy. Mowa tu m. in. o: Gwatemali, Kostaryce. Hondurasie i Meksyku. Są to rzadziej spotykane kawy od wiodących ziaren z Brazylii i Kolumbii. Do najbardziej rozpoznawalnych z tego regionu zaliczamy: Meksyk Maragogype, Gwatemala Antiqua, Kostaryka Tarazzu.

Kawa uprawiana w obszarze Ameryki Środkowej jest różnorodna w smaku, zależnie od rejonu jej uprawy – tutaj możemy popróbować różnych smaków, które mogą się od siebie diametralnie różnić. Wpływa na to zróżnicowany klimat i różne wysokości upraw, jednak wyczujemy znane nam nuty orzechowe, czekoladowe, a także kwiatowe.


Kawa z Ameryki Południowej

Czas przejść do regionu kawowego imperium eksportowego, czyli do południa Ameryki. Pewnie każdy choć raz miał do czynienia z ziarnami kolumbijskimi, a jeszcze prędzej z brazylijskimi. Te dwa kraje zapewniają 1/3 światowej produkcji kawy. Sama Brazylia co rok zapewnia około 1 miliarda ton ziaren, a zaraz za nią Kolumbia w granicach 800 tysięcy ton. To właśnie te kawy najlepiej oddają nuty czekoladowo-orzechowe, które charakteryzują ziarna amerykańskie. Na całym terenie krajów znajduje się mnóstwo mniejszych firm i

plantacji, co daje w całości duże wyniki każdego roku. Dodatkowo Kolumbia słynie z wysokiej jakości odmian Arabiki, co też jest doceniane na rynku kawy.

Procesy obróbki ziaren różnią się między tymi regionami, ponieważ brazylijskie ziarna są głównie obrabiane na sucha. Z kolei w Kolumbii przeważa obróbka mokra.

Pozo tymi krajami, w Ameryce Południowej kawę uprawia się również w Peru. W tym kraju stawia się głównie na małe, ekologiczne plantacje, które nie wymagają żadnych środków wspomagających. Sam klimat i wysoko położone uprawy w zupełności wystarczają, by ziarna cieszył nas swoją wyjątkowością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.