Przejdź do treści

Jak mielić kawę? Odpowiednie grubości do poszczególnych metod parzenia!

Zapewne zdarzyło nam się choć raz, że woda w naszym dripie ciekła jakoś tak powoli. Czekaliśmy na zamknięcie w 3 minutach, a woda leniwie przepływała przez 10 minut. Albo nasz ekspres ciśnieniowy zamiast espresso robił „ekspresso”, a innym razem zapychał się i mogliśmy obserwować jak krople kawy niespiesznie skapują w głębie podstawionej filiżanki… Odpowiednia ilość kawy użytej do zaparzenia to jedno, drugą kluczową sprawą jest właśnie grubość mielenia ziaren!

Każda metoda parzenia ma swoją dedykowaną grubość przemiału, przy której napar uzyskujemy w optymalnym dla niej czasie i w jak najlepszym aspekcie smakowym. Spróbujcie kiedyś do kolby od ekspresu ciśnieniowego wsypać grubo zmieloną kawę, to sami się przekonacie, że warto dobrać odpowiednią dla danego sprzętu grubość… Żartowałem, nie róbcie tego bo kawa wyjdzie zbyt kwaśna! Jednak dobrze mieć w domu młynek, który pozwoli nam na dość precyzyjny przemiał – taki, aby fragmenty zmielonej kawy były bardzo porównywalnej wielkości, a nie były zbiorem trzech lub czterech stopni zmielenia w jednym. Najlepsze są tutaj młynki ręczne żarnowe, które zaczynają się cenowo już od 200 złoty za porządny okaz na początek. Oczywiście możemy też sprawić sobie młynek elektryczny, jednak tutaj kwota już oscyluje w granicach kwoty za nowy ekspres, więc trzeba się zastanowić czy rzeczywiście jest nam potrzebny…

Jednak kwestie sprzętowe zostawmy na inną okazję, a skupmy się na tym jak zmielić kawę pod daną metodę parzenia.

Rozróżniamy kilka stopni zmielenia, a także odpowiedniki, z którymi możemy je porównać. Poniższa lista zawiera te najczęściej stosowane:

  • Grube – widoczne fragmenty kawy, o wiele grubsze niż sól gruboziarnista,

  • Średnio grube – nieco mniejsze fragmenty kawy, trochę grubsze niż sól gruboziarnista,

  • Średnie – na wzór soli gruboziarnistej,

  • Średnio drobne – na wzór cukru,

  • Drobne – na wzór soli kuchennej,

  • Bardzo drobne – na wzór miałkiego piasku.

Mielenie grube

Ten stopień mielenia wykorzystywany jest we French Pressie ze względu na długi kontakt ziaren z wodą. Grubo zmielona kawa nie będzie za szybko się przeparzać, dzięki czemu unikniemy gorzkiego smaku naparu. Oczywiście do French Pressa możemy również dobrać sobie nieco drobniejsze zmielenie, jednak przy większej ilości przygotowywanej na raz kawy (w domyśle parzymy 300ml, więc wtedy możemy nieco zmniejszyć grubość) warto pozostać przy grubym przemiale.

Mielenie średnio grube

W tym przypadku kawę zmieloną nieco grubiej niż w średnim stopniu, wykorzystujemy do zaparzenia w Chemexie. Pozwoli nam to na kontrolowany przepływ wody przez ziarna, a jednocześnie zachowamy odpowiedni czas długości kontaktu ziaren z wodą. Powodem, dla którego przy tej metodzie wykorzystujemy mielenie grubsze niż do Dripa jest fakt, że filtry do Chemexu są grubsze, więc woda miała by utrudniony przepływ przy drobniejszym mieleniu.

Mielenie średnie

Tak jak w poprzednim przypadku wspominałem – analogicznie Drip wymaga drobniejszego zmielenia niż Chemex, zatem przemiał na wzór soli gruboziarnistej będzie tutaj odpowiedni. Z racji cieńszego filtra i krótszego czasu parzenia, ziarna mogę być zmielone nawet nieco drobniej (w domyślnym przygotowaniu 300ml naparu). Zarówno w Dripie, jak i każdej innej metodzie możemy oczywiście eksperymentować z grubością tak, aby kawa wychodziła jak najlepsza. Takie mielenie możemy również zastosować do ekspresu przelewowego.

Mielenie średnio drobne

Grubość porównywalna do zwykłego cukru, stosowana przy zaparzaniu kawy w syfonie. Poza tą metodą może się również sprawdzić w niektórych domowych ekspresach ciśnieniowych, jeżeli nie mają zbyt wysokiego ciśnienia. Takie ekspresy nie dają rady z przepuszczeniem wody przez drobno zmieloną kawę, więc średnio drobny przemiał może się okazać niezbędny, aby kawa nie była ani niedoparzona, ani przepatrzona. W moim DeLonghi wykorzystuję podobny przemiał, jednak delikatnie drobniejszy od cukru, ale grubszy niż sól.

Mielenie drobne

Klasyczny przemiał, którym operuje się w kawiarniach na ekspresach ciśnieniowych. Drobno zmielona kawa tworzy zwartą strukturę, przez którą przepuszczana jest woda pod wysokim ciśnieniem. Krótki czas ekstrakcji, a także uzyskanie odpowiedniej cremy wymaga drobnego przemiału, jednak nie jest to najdrobniejszy stopień! Tak zmieloną kawę wykorzystujemy również w AeroPressie, a także w kawiarkach – urządzeniach, które służą do uzyskania espresso-podobnej kawy. Tutaj znaczenie ma każdy najdrobniejszy stopień zmielenia, aby uzyskać perfekcyjne espresso.

Mielenie bardzo drobne

Porównywane do miałkiego piasku, który tworzy grudki i jest niezwykle drobny. Ten najdrobniejszy stopień przemiału dedykowany jest do przygotowania tradycyjnej kawy po turecku. Proces jej zaparzania przebiega w wysokim, miedzianym tygielku, a sama kawa nie jest dopuszczana do zagotowania. Przy każdym podniesieniu się piany, tygielek jest zdejmowany i stawiany ponownie, aż do trzech „uniesień”. Dzięki tak drobnemu przemiałowi napar wychodzi niezwykle intensywny, a to właśnie ten aromatyczny smak jest pożądany w tureckiej kawie!

1 komentarz do “Jak mielić kawę? Odpowiednie grubości do poszczególnych metod parzenia!”

  1. Pingback: Domowa kawiarnia – czyli czego potrzebujemy by parzyć kawę w domu! – Mów Mi Barista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.